[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Francis Bacon

Urodził się 22 stycznia 1561 roku w Londynie. Zmarł 9 kwietnia 1626 roku w Highate pod Londynem. Pochodzi ze szlacheckiego rodu. W roku 1618 został mianowany Lordem Kanclerzem Anglii. Niestety trzy lata później został skazany pod zarzutem korupcji. Pisał on eseje , które były wzorowane na Próbach Montaigne?a. I właśnie z tych esejów wywodzi się znany cytat Wiedza to potęga. Kolejnym jego utworem, lecz niedokończonym, jest Nowa Atlanta.

Poznanie jest dla Bacona odbiciem rzeczywistości w myśleniu. Owo lustro myśli musi być wolne od nierówności, wolne od uprzedzeń, od ?idoli? (z gr. eidelon, ?widziadło?), bo takiego określenia używa Bacon, czyli od złudzeń znawczych. W jednym ze swoich głośnych dzieł, w Nowym Ogranonie, wymienia cztery ich klasy: 1. idole jaskini ? w nawiązaniu do Platońskiej alegorii jaskini ? w nawiązaniu do Platońskiej alegorii jaskini ? rozumiejąc przez nie złudzenia, które wypływają ze szczególnych właściwości umysłu i ciała każdego człowieka; 2. idole plemienne ? wspólne całemu rodowi ludzkiemu; 3. idole rynku ? wywoływane przez słowa, które przesłaniają rzeczy albo którym nie odpowiada żadna rzecz realna, a słowa takie jak ?szczęście?, ?los?, ?pierwszy poruszyciel?; 4. idole teatru, które opierają się na tradycji filozoficznej.

(M.Vogt, Historia Filozofii dla wszystkich, Warszawa 2004, s.246-247)

Dla Bacona dość istotne były dwie sprawy ? obserwacja i eksperyment, czyli doświadczenie naukowe. Niestety w 1626 roku Bacon umiera. Przyczyna tego jest przeziębienie, które filozof dostaje podczas eksperymentu z przechowywaniem mięsa w śniegu.

 

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]