[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Przedwstęp

Przedstawiony poniżej tekst, początkowo zaprezentowany jako jeden z materiałów, pilnie przepisywanych z mało czytelnych kserokopii na początku lat osiemdziesiątych i nieznanego autorstwa okazał się być okrojoną wersją publikacji przedwojennego astrologa Franciszka Prengla. Dzięki internautom możemy obecnie zaprezentować całość publikacji (pominięto jedynie lekarstwa zalecane przy poszczególnych schorzeniach). Język i nazewnictwo pozostawiam niezmienione, ale chociaż chwilami pewne określenia mogą nawet śmieszyć, to mam wrażenie, że można się sporo z tego nauczyć.

Marta Milerska

Franciszek A. Prengel

ASTROLOGIA MEDYCZNA

ZWIĘZŁY PODRĘCZNIK ASTRO-MEDYCYNY

PATOLOGIA - DIAGNOZA - TERAPIA

JAK ROZPOZNAWAĆ I LECZYĆ CHOROBY
NA PODSTAWIE NAUKOWEGO HOROSKOPU ASTROLOGICZNEGO?

 

Materiał podręcznika

oparty na podstawowych dziełach znanych autorów
niemieckich, angielskich, francuskich i holenderskich,
głównie: Dr. Feerhov, Dr. Allendy, Heindel, Alan Leo,
Dr. Schwab, Däath i Libra i na własnej obserwacji

 

 

Motto: Lecznictwo nie opierające się o astrologię,
jest lampą bez oleju.
Culpeper

Wstęp

W starożytnym Egipcie lecznictwo było niepodzielnie złączone z astrologią. Jedna osoba zwykle reprezentowała czczoną trójcę: lekarza, kapłana i astrologa. Arabowie, Chaldejczycy, Grecy i inni przejęli naukę Egipcjan, rozszerzając ją. W obecnej epoce renesansu astrologii dział medyczny budzi szczególne zainteresowanie. Według teorii astrologicznej z chwilą urodzenia zostaje ustalona zasadnicza konstytucja ciała. Horoskop wskazuje początek i koniec życia, obwieszcza stan sił żywotnych, skłonności do niedomagań i chorób od kolebki do grobu, podaje czas narastającego kryzysu i okres jego trwania, co pozwala, znającemu prawidła astrologii, rychło stosować środki zaradcze i choć częściowo uśmierzać los cierpiącej osoby. Astrologia medyczna przynosi pomoc i nadzieję, większą niż inne metody lecznicze, gdyż ramy jej są znacznie obszerniejsze od innych systemów. Łączy ona nas z duszą wszelkiego bytu. Każdy astrolog - medyk winien sobie jednak głęboko w duszy zapisać następujące złote reguły:

Nigdy nie mów choremu nic zniechęcającego.

Nigdy nie mów mu o zbliżającym się kryzysie.

Nigdy nie zapowiadaj pacjentowi ścisłej daty choroby.

Nigdy nikomu nie przepowiadaj daty śmierci.

Kto postępuje inaczej, popełnia wielki błąd, a nawet zbrodnię, gdyż zabiera chorej osobie siłę woli, potrzebną do każdego wyzdrowienia. Nawet u zdrowych, lecz wrażliwych osób, sugerowana choroba rzeczywiście może się zjawić. Ostrzeżenia powyższe trzeba szczególnie uwzględniać u ludzi mających ascendent pod znakiem Byka i Panny, lub, o których Słońce i Księżyc znajdują się w wymienionych znakach. Również typy Raka i Ryb pokazują się mniej odporne. Należy poza tym pamiętać, że astrologia jako nauka jest nieomylna. Natomiast nie każdy astrolog - medyk, szczególnie początkujący, posiada tyle doświadczenia i wprawy, aby móc zawsze bezbłędnie interpretować horoskop i w nim zaznaczone choroby. Zresztą, istnieją też osoby silnie odporne, które mimo wyraźnej dyspozycji do chorób, im nie podlegają, bądź, że zmieniły tryb życia, bądź też odstąpiły od pewnych złych przywyknień. Dlatego wskazana jest podwójna ostrożność w interpretowaniu i prognozowaniu chorób oraz ich leczeniu. Tak pojmowana i praktykowana astro-medycyna rzeczywiście przysłuży się lekarzowi i pacjentowi.

I. PATOLOGIA I DIAGNOZA

Rozróżniamy cztery zasadnicze typy astrologiczne, z których każdy wskazuje pewne dodatnie i ujemne cechy w systemie organicznym. Starożytna nauka dała tej zasadniczej typologii nazwę: temperament. Rozróżniamy 4 takie temperamenty, mianowicie: 

1. żółciowy, czyli choleryczny;

2. nerwowy, czyli melancholiczny;

3. sangwiniczny;

4. limfatyczny, czyli flegmatyczny.

Oczywiście bardzo rzadko spotyka się człowieka o czystym temperamencie, natomiast większość ludzi posiada mieszany temperament. Zresztą w dzisiejszej nauce pod nazwą "temperament" rozumie się moralne i duchowe właściwości danej osoby, podczas gdy znaczenie pierwotne określa się dziś mianem "konstytucja".

Astrologicznie poznajemy ów temperament względnie konstytucję z poszczególnych znaków zodiakalnych, łączących się znów w cztery zasadnicze trygony o podobnym wpływie. Ponieważ jednak poszczególne znaki zodiakalne nie wyłaniają czystego temperamentu, trygony więc określają zasadniczo odpowiednią kombinację temperamentu. Rozróżniamy:

1. Trygon ognisty, obejmujący znaki: Baran, Lew, Strzelec, daje temperament żółciowo - nerwowy.

2. Trygon ziemski, obejmujący znaki: Byk, Panna, Koziorożec, daje temperament limfatyczno - nerwowy.

3. Trygon powietrzny, obejmujący znaki: Bliźnięta, Waga, Wodnik, daje temperament żółciowo - sangwiniczny.

4. Trygon wodny, obejmujący znaki: Rak, Skorpion, Ryby, daje temperament limfatyczno - sangwiniczny.

Wpływ poszczególnych znaków zodiakalnych na temperament przedstawia się następująco: 

·         Baran: choleryczny;

·         Byk: melancholiczno - flegmatyczny;

·         Bliźnięta: sangwiniczny;

·         Rak: flegmatyczny;

·         Lew: choleryczno - flegmatyczny;

·         Panna: melancholiczno - flegmatyczny;

·         Waga: sangwiniczno - flegmatyczny;

·         Skorpion: flegmatyczno - choleryczny;

·         Strzelec: choleryczno - sangwiniczny;

·         Koziorożec: melancholiczny;

·         Wodnik: sangwiniczny;

·         Ryby: flegmatyczno - sangwiniczny.

Również planety posiadają pewien zasadniczy wpływ na temperament, zabarwiając swoją emanacją znak, w którym przebywają i tak:

·         Saturn: melancholiczny;

·         Jowisz: sangwiniczny;

·         Mars: choleryczny;

·         Wenus: flegmatyczny;

·         Słońce, Księżyc i Merkury są same w sobie bez decydującego wpływu, gdyż tu pozycja zodiakalna i aspekty odgrywają zasadniczą rolę;

·         Uran i Neptun: są pod tym względem dotychczas mało zbadane. Pierwszy przypuszczalnie więcej wyłania emanacje sangwiniczno - choleryczne, drugi sangwiniczno - flegmatyczne, czasami i melancholiczne.

·         Pluto: wpływu nowo odkrytego Plutona nie znamy.

Najsilniej uzewnętrznia swój wpływ na temperament znak wschodzący, czyli ascendent, poza tym owe znaki, w których mieszczą się Słońce i Księżyc. O ile kilka planet znajduje się w tym samym trygonie, lub nawet znaku, to wpływ tego trygonu względnie znaku zaznacza się również silniej. Natomiast wyżej wymieniony zasadniczy wpływ osobisty planet silniej się uzewnętrznia wówczas, gdy planety znajdują się w 1, 3, 9 lub 10 domu, gdy tworzą aspekty do Słońca, Księżyca lub Merkurego oraz gdy znajdują się w znakach o analogicznym do planet wpływie, np. sangwiniczny Jowisz w sangwinicznym znaku Bliźniąt. 

Poniżej podaje się tak ważne dla diagnozy i terapii astrologicznej cechy zasadnicze poszczególnych czterech konstytucji.

1. Konstytucja żółciowa, czyli choleryczna.

Skóra tego organizmu bywa ciepła i sucha, podlega wpływom Słońca i Marsa. Cera przeważnie żółtawo - szara, postać chuda mająca jednak twardą i odporną muskulaturę, natomiast mało tłuszczu. Włos ciemny, lub czarny, wystające ciemne oczy. Ciało okryte włosami. Często wystające żyły. 

Funkcje szczególne konstytucji: Czynności wątroby i trawienia. Zaznacza się wyjątkowo silna oksydacja oraz wysoka temperatura ciała. Sympatyczny system nerwowy uwrażliwiony.

...

[ Pobierz całość w formacie PDF ]