[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Fryderyk Franciszek Chopin (ur. lub w , zm. w ) – polski i .

Przedstawiciel , nazywany poetą fortepianu. U źródeł jego twórczości leżała wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania wzorców z . Jego przyjaciółką i towarzyszką życia była pisarka .

Życiorys

Dzieciństwo Chopina.

 

Kalendarium

lub

W ok. godz. 18 rodzi się Fryderyk Franciszek Chopin

1810

Fryderyka w pw. św. św. i w

wrzesień 1810

Przeprowadzka rodziny Chopinów do w

Pierwsze lekcje gry na

Pierwszy wydany - Polonez g-moll

Pierwszy publiczny występ na

Pierwsze lekcje

Rozpoczęcie nauki w

Fryderyk gra przed

Zakończenie nauki w Liceum Warszawskim oraz początek nauki w

najmłodsza Fryderyka - Emilia

1827

Przeprowadzka Chopinów do w Warszawie

Pierwsza zagraniczna - wyjazd do

lipiec

Zakończenie nauki w Szkole Głównej Muzyki

Pierwszy koncert ()

1830

Koncert "pożegnalny" (Teatr Wielki w Warszawie)

1830

Wyjazd z Warszawy

1830

Wyjazd z , opuszczenie Polski

Przyjazd do

1831

publikuje w "" artykuł "Ein Werk II" - (Panowie czapki z głów, oto geniusz)

Pierwszy koncert w Paryżu (w )

styczeń

Fryderyk zostaje członkiem

z . W pierwsze spotkanie z

Fryderyk odrzuca tytuł "Pierwszego pianisty Jego Cesarskiej Wysokości Cara Rosji". Powoduje to utracenie możliwości powrotu do . Zerwanie zaręczyn z Wodzińską

koniec

Wyjazd z Sand i jej dziećmi na

kwiecień

Powrót z Majorki

Umiera Fryderyka -

lipiec

Koniec znajomości z Sand

Ostatni koncert Fryderyka w Paryżu (w Salle Pleyel)

1848

Wyjazd z do

listopad 1848

Powrót do Paryża

Około godziny 2 w nocy w Paryżu umiera Fryderyk Franciszek Chopin

1849

Nabożeństwo żałobne w i pogrzeb na w Paryżu.

Chopin urodził się (wedle legendy przy grze jego ojca, , na ) w jednej z dworskich oficyn hrabiego Fryderyka Skarbka, w której mieszkała rodzina Mikołaja i . Na chrzcie nadano mu imiona (na cześć ojca chrzestnego i zapewne dziadka – François). Wg metryki z kościoła w Brochowie jako chrzestni wpisani widnieją Franciszek Grembecki ze wsi wraz z panną Anną Skarbkówną, hrabianką z Żelazowej Woli. Sami Chopinowie jako chrzestnego zwyczajowo traktowali młodego hrabiego oraz jego rok młodszą siostrę Annę Emilię. Około połowy 1810 Mikołaj i Justyna wraz z dziećmi przenieśli się do do , w którym mieściło się , gdzie Mikołaj miał uczyć . Przeprowadzka wynikała prawdopodobnie ze pogarszającej się sytuacji finansowej Skarbków. Hrabia prowadził hulaszczy tryb życia i popadał w długi, a po rozwodzie z Ludwiką (1807) uciekł z w poznańskie. Również dorastające dzieci Skarbków nie wymagały już opieki guwernera. Prawdopodobnie Mikołaj myślał o przeprowadzce do stolicy jeszcze przed urodzeniem się syna. Po wyjeździe na stałe do Warszawy Chopinowie utrzymywali bliskie kontakty z rodziną Skarbków, Fryderyk jeździł tam na wakacje, a młody wydał pierwsze polonezy Chopina.

Na przełomie czwartego i piątego roku życia Chopin rozpoczął naukę gry na , początkowo od swej matki. W zaczął brać lekcje u . Bardzo szybko się uczył. Mikołaj pisał do Fryderyka:

 

Technika gry zabrała Ci bardzo niewiele czasu [...]. Twoje palce mniej się natrudziły niż umysł [...] inni trawili całe dni, przebierając palcami po klawiaturze, Ty [...] rzadko spędzałeś przy niej godzinę.

Żywny sam nie był wybitnym muzykiem, a zdolnego i pojętnego ucznia uczył techniki palcowania i tradycyjnego ułożenia ręki. Podczas lekcji koncentrował się głównie na zaznajamianiu ucznia z dziełami muzyki i oraz objaśnianiu budowy utworów fortepianowych , , oraz (w mniejszym stopniu) . Pozostałością po tej niekonwencjonalnej edukacji było zamiłowanie Fryderyka do dawnych kompozytorów, co miało go później odróżniać od reszty czy ogólnie doby , a także możliwość rozwoju własnej techniki gry – Chopin mógł uderzać w klawiaturę tymi palcami, którymi mu było najwygodniej, a nie tymi, które są zalecane przez podręczniki, szkoły gry czy oznaczenia w . Następnym nauczycielem Fryderyka był, pochodzący – tak samo jak Żywny – z , .

Przed ukończeniem 7 roku życia był już autorem kilku drobnych (były to – owa była w polskiej muzyce fortepianowej tą, która wraz z wychowaniem muzycznym Żywnego oraz modną w owym czasie w składała się na atmosferę muzyczną w jakiej dorastał Fryderyk), które pomagali zapisywać mu Żywny oraz ojciec.

 

Miejsce zamieszkania Chopina w latach 1817-1827

W tym okresie Liceum przeniesiono z dotychczasowej siedziby w Pałacu Saskim do przy , a Chopinowie zamieszkali w prawej oficynie pałacu na drugim piętrze, za sąsiadów mając m.in. , i z synami. Hrabia Skarbek stał się jednym z najaktywniejszych protektorów Chopina w okresie w którym mieszkał w Polsce. Ale to za przyczyną Żywnego, który spisał wg wskazówek Fryderyka kilka arkuszy z kompozycjami wariacji i tańców i pokazywał je w innych domach, Chopin stał się znany w Warszawie. Fryderyk wystąpił w

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • gama101.xlx.pl